niedziela, 22 maja 2016

Pamiętnik fotoamatora #2

W poprzednim poście Pamiętnik Fotoamatora #1  pisałam o trybie automatyki programowej. Do robienia zdjęć na wakacjach to wystarczy, masz pewną kontrolę nad zdjęciami i jesteś mistrzem. Jeśli jednak próbujesz swoich sił w dążeniu do robienia zdjęć na wyższym poziomie, to zapraszam do tego posta. Oczywiście już mogę ci powiedzieć, że ten tryb, to za mało, przejdź na tryb manualny. Nie zaszkodzi oczywiście zapoznać się z trybem priorytetu przysłony. 


Tryb priorytetu przysłony 

 Jest taka możliwość, aby mieć wpływ na wartość przysłony w trybie automatyki programowej ( P ). Jednak przy fotografii makro potrzebowałam czegoś więcej, potrzebowałam kontrolować przysłonę. 
Pytasz dlaczego? A może już się domyślasz. Przysłona jest odpowiedzialna za głębię ostrości. Kiedy zajęłam się fotografią zbliżeniową bardzo zależało mi na tym, aby uzyskać efekt rozmycia tła, ba nawet miękkiej ostrości obiektu. Jestem na drodze eksperymentowania i poszukiwania swojej techniki. Efekty już widać, poniżej znajdują się dwa zdjęcia. Pierwsze robiłam dwa lata temu, a drugie zrobione było niedawno. W tym drugim do obiektywu dodałam soczewkę maKro +4 dioprie. Widać jak bardzo ważne jest zrozumienie głębi ostrości, ponieważ ma ona decydujący wpływ na wygląd zdjęcia. Dodam, że za głębię ostrości odpowiedzialna jest również ogniskowa obiektywu oraz odległość aparatu od fotografowanego obiektu.

przysłona, rozmyte tło, kwiat, zbliżenie

konwalie, głębia ostrości, przysłona, ustawienia

Głębia ostrości a wartość przysłony

  Warto wyjaśnić w wielkim skrócie to pojęcie. Nie chcę tu przedstawiać suchej definicji głębi ostrości, a raczej ująć to własnymi słowami. Głębia ostrości to przestrzeń wokół fotografowanego obiektu. Przestrzeń może być ostra lub nieostra. Jest to szczególnie ważne, gdyż wpływa na walory artystyczne zdjęcia. 
Jak uzyskać głębię ostrości? Jeśli masz małe wartości przysłony jej otwór jest duży, a wówczas tło jest rozmyte. Na odwrót jest, gdy Twoja przysłona ma wysokie wartości - tło na około obiektu jest ostrzejsze. Nie jest to bardzo skomplikowane. Jedynym sposobem na opanowanie tego są ćwiczenia. Należy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Dopóki nie zaczęłam ćwiczyć niemal codziennie, to wszystko, co wyczytałam, było tylko suchymi faktami. Zachęcam również poćwiczyć na jakimś przedmiocie. Fotografuj go zmieniając ustawienia przysłony i obserwuj co się dzieje.

kwiat, przysłona, rozmyte tło, makro
Zależność głębi ostrości od przysłony

Głębia ostrości a długość ogniskowej

  Jeśli chcesz mieć wpływ na głębię ostrości za dzięki ogniskowej, to sprawa jest prosta. Oczywiście musisz posiadać o obiektyw zmiennoogniskowy. Im ogniskowa obiektywu jest krótsza, tym większa głębia ostrości. Obiektywy o krótkiej ogniskowej najlepiej sprawdzą się przy robieniu pejzaży, wówczas głębia ostrości jest większa, to znaczy, że cały obraz jest ostry. Jeśli zaś chcesz uzyskać rozmyte tło to i wyróżnić jakiś obiekt na nim, w tym przypadku sprawdzi się obiektyw o długiej ogniskowej.
Ćwiczenie:
  Jeśli posiadasz obiektyw zmiennoogniskowy, taki, którym jesteś w stanie przybliżać obiekt nie ruszając się z miejsca. Weź dowolny przedmiot ustaw na jakimś tle, dobrze by było, aby w tle były jakieś przedmioty, aby coś się działo. Ustaw przysłonę na f/8 i zmieniając ogniskową obiektywu zrób po jednym zdjęciu przedmiotowi. Ja również wykonałam to ćwiczenie natomiast zachęcam do własnych prób.

Zależność głębi ostrości od ogniskowej obiektywu


Głębia ostrości a odległość przedmiotu

  Możesz również uzyskać głębię ostrości poprzez odległość od fotografowanego obiektu. Zależności są mniej więcej takie: Im dalej będziesz stał od obiektu, tym głębia ostrości będzie większa. Zmniejszanie odległości od obiektu powoduje zmniejszanie się zakresu ostrości. Tu również wykonałam zdjęcia, aby pokazać tą zależność. Jednak zachęcam do wykonania ćwiczenia samemu, bowiem najszybciej można sobie to utrwalić. 
Ćwiczenie:
  Ustaw aparat przed obiektem i zmierz odległość między obiektem a obiektywem np: 30 cm zrób zdjęcie przy ogniskowej f/8, następnie oddal aparat na odległość 50 cm od obiektu, i zrób zdjęcie przy tych samych ustawieniach. Oczywiście możesz dla porównania ustawić aparat jeszcze dalej na przykład na odległość powiedzmy 70 cm i zaobserwuj co się dzieje na około obiektu.

Zależność głębi ostrości od odległości od fotografowanego obiektu

   Mam nadzieję, że mniej więcej wyjaśniłam do czego może się przydać tryb z priorytetem przysłony. Jeśli poćwiczysz jestem pewna, że Twoje zdjęcia będą świetne. Natomiast w kolejnej części opowiem o Trybie z priorytetem czasu. Równie ciekawy tryb i przydatny opowiem w jakich sytuacjach z niego korzystam. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.