Dziś zrobiłam kilka zdjęć telefonem. Użyłam obiektywu macro, który kiedyś zakupiłam na allegro. Nie wiedziałam jednak jak go wykorzystać, ale dziś sama siebie zaskoczyłam i zakochałam się .
poniedziałek, 28 marca 2016
niedziela, 27 marca 2016
Fotomanipulacja z teksturą. Kobieta i koń
Dziś spróbowałam coś innego, mianowicie dodałam kobiecie włosy. Moim zdaniem wyglądają dosyć dobrze. Natomiast efekt ich rozwiania jest celowy, to miało nadać dynamizmu scenie i trochę takiej fantazji.
Nie mogłam się powstrzymać i całość wypełniłam teksturą, oczywiście pominęłam kobietę i konia, i motyle, jednak gdy ujrzałam ten obraz z tekturą wydał mi się bardziej interesujący.
0
Etykiety:
fotografia
,
fotomontaż
,
kobieta
,
koń
,
pasja
,
Photoshop
,
początki
piątek, 25 marca 2016
środa, 23 marca 2016
Uchwycona na spacerze żmijka - Zaskroniec
Jakiś rok temu byłam w lesie na spacerze, zawsze biorę ze sobą aparat lub telefon. Kilka razy podczas takich spacerów pożałowałam, że nie nie miałam aparatu. Postanowiłam przyjąć ten ciężar na klatę i urządzać regularne przechadzki wraz z dodatkowym obciążeniem. Nie zawsze wracałam ze zdjęciami, bo ile można fotografować drzewa.
Ale tego dnia to była ta chwila, kiedy mój aparat się na coś przydał, a zaskroniec zechciał mi pozować, jak rasowy model.
Wstawiam dwa zdjęcia to bez tektury i to z teksturą.
0
Ale tego dnia to była ta chwila, kiedy mój aparat się na coś przydał, a zaskroniec zechciał mi pozować, jak rasowy model.
Wstawiam dwa zdjęcia to bez tektury i to z teksturą.
Etykiety:
fotografia
,
las
,
ładne zdjęcia
,
pasja
,
Photoshop
,
początki
,
zaskroniec
,
żmija
niedziela, 20 marca 2016
Wiosenne kwiaty z ogrodu - Krokus, Szafran
Postanowiłam wejść do ogródka i zrobić kilka zdjęć kwiatów, które zawsze dobrze się kojarzą, bo są oznaką wiosny. Nie chciałam aby to były tylko zdjęcia, więc poddałam je twórczym zabiegom w Photoshopie, dodałam teksturę i kilka gradientów. Wyszło moim zdaniem malowniczo. Dla porównania dodam zdjęcia bez obróbki i z obróbką.
0
I te z teksturą:
Etykiety:
fotografia
,
fotomontaż
,
kwiatek
,
kwiaty wiosenne
,
pasja
,
Photoshop
,
początki
,
przyroda
,
wiosna
Pamiętnik fotoamatora #1.
Jeśli decydujesz się na nowy, droższy sprzęt, to znaczy, że chcesz robić lepsze zdjęcia. Może myślisz, że jeśli się wprawisz, to zaczniesz zarabiać na fotografii, przecież to nie może być trudne. Jeśli tak myślisz, to jesteś daleko od celu. Po pierwsze, aby zdjęcia były ciekawe i ładne, trzeba się nieźle nagimnastykować. Przede wszystkim należy przenieść się na inny tryb niż auto. Postanowiłam stworzyć serię postów o aparacie i jego obsłudze, i o tym jak ja się uczyłam krok po kroku przeszłam z trybu auto na manualny. Teraz mogę powiedzieć, że umiem obsługiwać aparat. To nie jest kurs, to nie są porady, to spisanie moich doświadczeń.
Fotografią zaczęłam się zajmować zupełnie przypadkowo i zaczęłam od zwykłego aparatu cyfrowego. Początkowo zaczynałam, jak każdy, w trybie auto. Aby mieć większą kontrolę nad wyglądem zdjęć przeniosłam się na tryb automatyki programowej. Nie miałam zielonego pojęcia do czego te literki służą. Pewnego dnia doszłam do wniosku, że nauczę się obsługi aparatu. Z czasem przeszłam na tryb z priorytetem czasu. W pracy używam tego trybu, ponieważ zdjęcia robię "z ręki", więc potrzebuję krótkiego czasu, aby zdjęcia nie były poruszone. Akurat w pracy nie mam wymogu robienia super zdjęć, ważne, aby były w miarę dobrej jakości.Tryb automatyka programowa P - nie taka straszna
Dlaczego warto przez jakiś czas używać tego trybu? Warto go wybrać choćby dlatego, że aparat pozwala mieć wpływ na kilka podstawowych ustawień przy robieniu zdjęcia np: ISO lub kompensację ekspozycji. Pozwala na wybranie czasu naświetlania lub wielkości przysłony, dzięki temu możesz sprawdzać jak aparat dobiera odpowiednie wartości i mieć wpływ na ekspozycję zdjęcia. To dobra funkcja do eksperymentowania z rożnymi ustawieniami w aparacie. Trzeba pamiętać, że przy zmianie światła aparat sam dobierze sobie parametry, a nasze ustawienia mogą zostać zastąpione ustawieniami z aparatu.Czułość matrycy - poznaj ją dokładnie
Wydaje się, że w dzisiejszych czasach ISO nie jest takie ważne, ponieważ w aparatach cyfrowych ta część ekspozycji może być ustawiona automatycznie. Jeśli jednak chcecie mieć dobrą jakość zdjęć to warto się zapoznać z tym elementem wielkiej trójcy ekspozycji.
Na jednym z wykładów z fotografii, które miałam na studiach podyplomowych, dowiedziałam się, że ISO można ustawiać do wartości 800, ale w gorszym oświetleniu można, a nawet trzeba tą wartość zwiększyć, a to ma wpływ na jakość zdjęć.
Na czym w ogóle polega ta cała czułość matrycy i poco to komu? No oczywiście chodzi o to, że gdy zwiększasz ISO zdjęcie staje się jaśniejsze w podobnych warunkach oświetleniowych. Jeśli czułość matrycy wynosi 100 wówczas wpada mało światła, ale zdjęcie jest najlepszej jakości bowiem szum jest niski.
Ja długo nie mogłam sobie z tym poradzić, ale dokładnie pojęłam ten fenomen na wykładzie. Wystarczy, że zapamiętałam, iż w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych ISO 100, to najlepszy wybór, ponieważ szum przy tych wartościach jest najniższy.
Do tematu ISO będę wracać cały czas, więc nie ma sensu bardziej się rozpisywać. Jak wiadomo ISO to jedna z trzech ważnych elementów ekspozycji, nie można jej pominąć w następnych częściach Pamiętnika.
Zdjęcie zrobione w trybie automatyki programowej ustawienia: przysłona i czas ustawiony automatycznie natomiast ISO 100, oświetlenie naturalne. Jak widać nie miałam dużo światła, było już popołudnie a słońce już nie świeciło w okna.
Przy ISO 400 zdjęcie wyraźnie jest jaśniejsze w tych samych warunkach oświetleniowych.
Kompensacja ekspozycji-można polepszyć jakość zdjęć
To już ostatnie zagadnienie, które tu poruszę. Pomyślałam, że warto o niej wspomnieć, tym bardziej, że wiele razy jej używałam szczególnie w trybie automatyki programowej. Zwłaszcza, gdy robiłam zdjęcia na białym tle. Dzięki niej zdjęcie możemy przyciemnić lub rozjaśnić. Sprawdza się to na śniegu lub na plaży wówczas kompensację ustawiamy na +1. Jeśli obiekt jest ciemny obiekt i fotografujesz go na jasnym tle, wówczas ustawiamy kompensację na plus.
Jeśli zaś fotografujesz na jasnym tle ciemny obiekt - kompensację odejmujemy.
Jeśli zaś fotografujesz na jasnym tle ciemny obiekt - kompensację odejmujemy.
wtorek, 15 marca 2016
Coś optymistycznego !
Mam tak, że jeśli spojrzę na zdjęcie to wiem, że wykorzystam je w swoim fotomontażu. Nie wiem jeszcze co to będzie, ale wiem, że użyję właśnie tego zdjęcia. Tak było z misiem, a później z dziewczynką. Gdy zobaczyłam je wśród zdjęć sztokowych, to wiedziałam, że połączę je w coś bajkowego. I oto efekt końcowy.
0
Etykiety:
fotografia
,
fotomontaż
,
pasja
,
Photoshop
,
początki
środa, 2 marca 2016
Jak usunąć szum ze zdjęcia w Camera Raw.
W tym poście chciałam pokazać jak pozbyć się szumu ze zdjęcia. Mój aparat jeszcze nie jest taki najgorszy, bo mogę robić zdjęcia do ISO 400, a szum nie przeszkadza tak bardzo, jak na przykład w aparacie cyfrowym tzw. kompaktowym. Jeśli dodatkowo możesz robić zdjęcia w formacie RAW, to szumu można się łatwo pozbyć w Camera Raw. Ten post jest poświęcony tej właśnie czynności.
Aby "odszumić" zdjęcie potrzebne jest zdjęcie w formacie RAW plus Camera Raw (lub inny program czytający format RAW). Ja zrobię to w Camera Raw. Na początek kilka rad, jeśli decydujesz się na odszumienie zdjęcia należy pamiętać o tym, aby nie przesadzić. Przy usuwaniu szumu traci się szczegóły zdjęcia, oczywiście istnieją pewne suwaki, które pokaże w tym poście, ale z nimi również nie należy przesadzać. Wszystko po kolei.W fotografii możemy spotkać się z szumem, który jest skutkiem wysokiego ISO oraz szumem kolorowym, który może powstać nawet przy dobrych warunkach oświetleniowych. Mój aparat ma te dwa "walory". Jeśli chodzi o szum kolorowy, to na szczęście każde zdjęcie RAW automatycznie jest poddawane lekkiemu odszumieniu - pierwotna wartość parametru Kolor wnosi 25. W większości przypadków to automatyczne kolorowe odszumienie wystarcza. ale jeśli chcesz sam nad tym zapanować, to w dalszej części jest pokazane, jak to kontrolować.
Oto jak odszumiam zdjęcia.
1. Otwórz zdjęcie w Camera Raw i przejdź do trzeciej zakładki Szczegół
2. Powiększ zdjęcie i znajdź ciemniejszy obszar na zdjęciu, ponieważ szum będzie lepiej widoczny.
po pierwsze zlikwidujemy szum kolorowy. Tak jak wspomniałam wcześniej RAW odszumia zdjęcie, a domyślną wartością jest 25. Możesz to zauważyć, przesuwając suwak do zera, a następnie powoli przesuwaj w prawo, aż zlikwidujesz kolor na zdjęciu.
3. Jeśli zlikwidujesz kolor, możesz przejść do suwaka Luminacja. Suwak przesuwaj delikatnie i powoli. Zachowaj ostrożność, bowiem jeśli przesuniesz za daleko, to obrazek straci szczegóły.
4. Zastanawiasz się dlaczego przestrzegam przed przesunięciem suwaka za daleko, przecież jest Kontrast luminacji i Szczegół luminacji. No tak, ale te suwaki zazwyczaj nie spełniają swojej roli, dlatego przestrzega się przed ich użyciem. Można oczywiście ich użyć, ale też nie przesadzać z jego przesunięciem za daleko.
5. Można spróbować sięgnąć po suwak Ilość, który lepiej radzi sobie z przywróceniem szczegółów.
Ok i oto "odszumione" zdjęcie, ta czynność moim zdaniem daje radę.
Etykiety:
fotografia
,
ładne zdjęcia
,
Photoshop
,
początki
Subskrybuj:
Posty
(
Atom
)